62 wydanie tygodnika geodezyjno-mierniczego „Kawa z mierniczym” odbyło się 10 lipca 2022 r. jak zawsze o godzinie 10.00 w niedzielę.
Ten odcinek, ze względu na poruszaną tematykę, powinni obejrzeć wszyscy zainteresowani zagadnieniami mierniczo -geodezyjnymi w kontekście nagannych praktyk stosowanych w urzędach samorządowych i państwowych.
W studiu „Kawy z mierniczym” pojawili się : Krzysztof Szczepanik – red. prowadzący, Leszek Piszczek – red. naczelny, Marcin Kostrzewski -mierniczy z Jeleniej Góry, Renata i Jacek Panchyrz – mierniczowie z Dąbrowy Górniczej, Bogdan Zieliński – osoba poszkodowana przez system geodezyjny, Łukasz Frątczak – radny z Góry Św. Małgorzaty oraz gość specjalny Pan Szymon Rogacki – mierniczy ze Śremu, woj. wielkopolskie.
Omówieniem cyklicznego tematu ,,co zdarzyło się ważnego w minionym tygodniu ,, zajął się Redaktor Naczelny, który wspomniał o zawiadomieniu jakie złożyła Pani Alicja Kulka do Inspektora ochrony danych osobowych o naruszeniu przepisów przedmiotowej ustawy przez byłego GGK, wspomniał również o podpisaniu umowy o współpracy między GGK a Ministerstwem Obrony.
Na początku głównego wątku głos zabrał nasz gość pan Szymon Rogacki, który odważnie i ze szczegółami przedstawił bulwersujący temat dotyczący Pana X pracującego na stanowisku urzędniczym i zarazem wykonującego prace mierniczo-geodezyjne w zakresie prywatnej działalności gospodarczej na zlecenie prywatnych podmiotów. Pan X oraz zatrudniona w tym samym Wydziale Geodezji jego żona, która dokonuje wstępnej weryfikacji operatów technicznych, wykazali się niezwykłą przedsiębiorczością, bowiem w ciągu ubiegłego półrocza Pan X wykonał ponad 100 prac geodezyjnych, wypełniając jednocześnie swoje obowiązki służbowe. Pan X korzysta ze sprzętu oraz oprogramowania Starostwa, często w godzinach pracy przyjmuje prywatnych petentów zaniedbując tym samym swoje obowiązki wynikające ze świadczenia pracy ale zarówno Starosta Śremski jak i Geodeta Powiatowy nie widzą w tym nic złego. Ten naganny proceder więc kwitnie w całej krasie, ku aprobacie zwierzchników Pana X.
Dyskusja po wystąpieniu Pana Szymona skupiła się na łamaniu prawa przez Pana X ale co bardziej bulwersujące na nieprzestrzeganiu przez Starostę przepisów wynikających z art.31 Ustawy o pracownikach samorządowych.
W drugiej części Leszek Piszczek zreferował temat nieuprawnionego dostępu i tylko dla nielicznych użytkowników do jednego z serwerów GUGiK zawierającego dane ZSIN, dane dotyczyły 157 powiatów i były dostępne od 2018 r. Padła też kwota 2 mld zł ogółem wydanych na modernizację gruntów i budynków a skutek jaki jest każdy widzi. Możemy tu mówić o marnotrawstwie publicznych środków.
Z kolei Pan Łukasz Frątczak naświetlił sytuację w powiecie łęczyckim w kontekście polityki zatrudnienia pracowników i wzajemnych stosunków i zależności tam panujących, które można krótko określić jako prywatę.
W podsumowaniu wszyscy uczestnicy mieli minorowy nastrój po wysłuchaniu zarówno wystąpienia Pana Szymona, Pana Łukasza, Pana Leszka, wyrazili szczególne słowa podziękowania Panu Szymonowi oraz zdecydowanie ubolewali z powodu nie podejmowania działań naprawczych przez służbę geodezyjną w wypadku sygnałów o nieprawidłowościach.
Na koniec Krzysztof Szczepanik serdecznie zaapelował o wsparcie programu poprzez platformę patronite. Każda kwota będzie mile widziana.
Niestety minorowy nastrój wydaje się być poprzedającym lub potwierdzającym stan agonni państwa.